MENU...
Facebook

Świnki zostają z ... nami

Imbir i jego synek znalazły nowy dom. Świnki zostają w naszej szkolnej społeczności. Ciepły dom znalazły u naszej  Pani Ziuty.

W grudniu okazało się, że nasze Cynamon i Imbir to jednak Cynamonka i Imbir. Było wiele radości, szczególnie wśród dzieci, które po feriach doczekały się upragnionego potomstwa:)

Kawia domowa (Cavia porcellus), potocznie świnka morska - gatunek udomowionego gryzonia z rodziny kawiowatych (Caviidae). Została udomowiona przez południowoamerykańskich Indian w czasach prekolumbijskich. Indianie wykorzystywali kawię do celów kulinarnych, rytualnych oraz w medycynie ludowej. Trafiła do Europy jako zwierzę hobbystyczne już w XVI wieku, zaś w wieku XIX zaczęła być używana jako zwierzę laboratoryjne. C. porcellus jako forma udomowiona winna być traktowana jako zwierzę bez ustalonych dzikich populacji. Wśród ludności południowoamerykańskiej nadal rozpowszechniona jest hodowla kawii domowych na mięso. Jako zwierzęta rzeźne są także hodowane w krajach afrykańskich, ale większość kawii żyje w hodowlach hobbystycznych popularnych na całym świecie.


KONTAKT...

Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Rity
ul. Wincentego Pola 4, 31-532 Kraków
tel.: 12 428 28 10

Przedszkole Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej
ul. Wincentego Pola 4, 31-532 Kraków
tel.: 12 428 28 10

NAPISZ DO NAS...